FANDOM


Smalec-desmal

Gęsiwo – mięsiwo (wg. innych źródeł smalec) z gęsi dostępne w sieci dyskontów Biedronka. Symbol przegranego stulejarskiego życia.

Zastosowania Edytuj

Regeneracja stawów (szczególnie biodro, kolana, łokcie): Metoda ta jest polecana w szczególności ludziom starszym, którym stawy odmawiają posłuszeństwa. Do słoiczka smalcu gęsiego wlewamy opakowanie apteczne olejku rycynowego (dostaniesz je od nas GRATIS). Dobrze mieszamy - najlepiej silnie wstrząsając zakrytym słoiczkiem. Otrzymaną miksturę należy przechowywać w temperaturze pokojowej i co wieczór nacierać bolące stawy (przynajmniej 5 minut), tak aby wchłaniała się w ciało. Ulga zwykle następuje po dwóch tygodniach kuracji, ale dobrze jest smarować jeszcze przez miesiąc.

Regeneracja kręgosłupa: Zmieszać smalec gęsi z olejkiem rycynowym (jak w przepisie wyżej). Nacierać kręgosłup 1-3 razy tygodniowo (w zależności od potrzeb) w sposób następujący: Skraplamy pacjentowi kręgosłup przygotowaną miksturą i opuszkami palców wcieramy ruchem jednostajnym od dołu ku górze na całej długości tak, aby przedostawała się przez skórę, tkankę mięsno-tłuszczową i błonę kręgosłupa do jego wnętrza. Nacieranie powinno być w miarę upływu czasu szybsze i mocniejsze i trwać 10-15 minut. Jest to stosunkowo tania, łatwa i skuteczna kuracja kręgosłupa. Jest polecana przez wielu czołowych polskich kręgarzy (m.in. Stanisława Wróża z Pajęczna).

Dolegliwości dróg oddechowych: Przepis na kurację smalcem gęsim pochodzi ze Śląska. Tamtejsze babcie (kiedy smalec był powszechnie dostępny) stosowały go następująco: Łyżeczkę smalcu gęsiego i łyżeczkę miodu rozpuścić w 1/2 szklanki gorącego mleka. Pić 1-3 razy dziennie w szczególności przed snem.

Małym dzieciom możemy wetrzeć czysty smalec (bez dodatków) w piersi i plecy przed snem. Wywoła to efekt rozgrzewający.

Zastosowanie w kuchni: Kucharze polecają go do smażenia, pieczenia i gotowania. W przeciwieństwie do innych tłuszczów smalec gęsi może być używany w wysokich temperaturach, nawet powyżej 200oC - bez niszczenia jego struktury molekularnej. Pod tym względem jest jednym z najlepszych tłuszczów do smażenia dostępnych na rynku. Ze względu na nieprzeciętne walory smakowe polecany jest również do pieczywa.